„Narodziny” pływania w Jastrzębiu-Zdroju datuje się na maj 2005 roku, kiedy to ówczesny ratownik w Zespole Szkół nr 6 Adam Koniarski w wolnym czasie uczył pływać dzieci uczęszczające na basen. Początkowo było ich dwanaścioro z roczników 1996-1998. Trener chciał nawiązać współpracę z KDP Nautilus, który przede wszystkim zajmuje się pływaniem w płetwach, a to inna dyscyplina sportu, dlatego do współpracy nie doszło, bowiem zależało mu, aby trenować pływanie tradycyjne. Za namową rodziców szkolonych przez niego dzieci, 16 sierpnia  2005 roku założył Sekcję Pływacką H2O Jastrzębie. Wybrano władze Sekcji oraz Komisję Rewizyjną. We wrześniu 2005 roku Sekcja przeszła pełną rejestrację i rozpoczęła działalność w formie stowarzyszenia. Następnym działaniem było uzyskanie Licencji Polskiego Związku Pływackiego, która została przyznana Sekcji w 2006 roku.

Adam Koniarski był pierwszym prezesem Sekcji i funkcję tę sprawował około roku, po czym zajął się wyłącznie trenowaniem. Funkcję prezesa przejął Sylwester Kurek, następnie Sebastian Seremet, Roman Koral, a od stycznia 2012  do 2022 roku - Grzegorz Mosoń. Obecnie funkcję prezesa objęła Edyta Klimek. Grzegorz Mosoń, który w obliczu wielu sukcesów sportowych, zmotywowany do coraz to nowych działań, postanowił podnieść rangę sekcji zmieniając statut i nazwę z Sekcji Pływackiej H2O Jastrzębie na Klub Pływacki H2O Jastrzębie-Zdrój. Zajęcia były prowadzone na basenie w Zespole Szkół nr 6 i brakowało miejsca do trenowania tak dużej ilości chętnych. Taka sytuacja zmusiła nas do szukania możliwości współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w zakresie udostępnienia pływalni Laguna. Dzięki uprzejmości Dyrekcji i zarządzających pływalnią od 2 lat możemy korzystać również z pływalni Laguna. Dlatego obecnie trenuje z nami ponad 90 dzieci w różnych grupach zaawansowania, w tym około 20 zawodników z licencją PZP w wieku od 9 do 14 lat. Ich wytrwały, codzienny, dwugodzinny trening pod wodzą trener Edyty Klimek sprawia, że ich nazwiska możemy zobaczyć wśród najlepszych w Polsce i za granicą. Mamy również ponad 20 dzieci w wieku od 8 do 10 lat podnoszących swoje umiejętności pod okiem instruktorki pływania Doroty Kuniec uczą się mali milusińscy w wieku od 6 do 8 lat, którzy z dużym zapałem trenują dwa-trzy razy w tygodniu w "nauce pływania". Poprzez zabawę uczą się tej trudnej sztuki, by w przyszłości reprezentować Klub na zawodach.

Wszyscy, którzy pływają w H2O realizują założenie Klubu, czyli kształtowanie charakteru sportowca i trwale wpisują się w historię naszego miasta jako młodzi mistrzowie.

Klub Pływacki H2O Jastrzębie-Zdrój może pochwalić zawodnikami utytułowanymi w mieście, regionie, województwie, Polsce i za granicą. Są nimi: Konrad Seremet, Kamil Bury, Arkadiusz Topolski, Martyna Żarłok, Barbara Czaja, Julia Koral, Małgorzata Franke, Liljana Pająk, Rafał Fiedosiuk, Katarzyna Wysmolińska, Weronika Kamieniarz, Piotr Mosoń, Samuel Mosoń, Kamil Karzełek. Nasi zawodnicy mają również dobre wyniki na arenie międzynarodowej, gdzie zdobywali medale m.in. na zawodach w Niemczech, na Węgrzech, w Słowenii i w Czechach.

Pływanie w Jastrzębiu-Zdroju dzięki wspomnianym zaangażowanym osobom oraz instytucjom ciągle się rozwija, sprawia wiele satysfakcji uczestnikom i kibicom. Nasz Klub to przykład tego, że marzenia się spełniają i zgrany kolektyw to siła niezastąpiona. Zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi Klubu Pływackiego H2O Jastrzębie-Zdrój. To wszystko możemy realizować między innymi dzięki dotacjom z Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój.